Spread the love

אם הייתי צריך לזקק את חיי לציטוט אחד, זה יהיה ציטוט של לורל תאצ’ר אולריך, היסטוריונית זוכת פרס פוליצר המתמחה באמריקה המוקדמת ובהיסטוריה של נשים. הציטוט הוא, “נשים שמתנהגות היטב עושות היסטוריה לעתים רחוקות.” מאתגרים סוציו-אקונומיים וקולגיאליים ועד לאתגרים שעמדתי בפניי בגלל היותי אישה בתחום הנשלט על ידי גברים, תמיד דחפתי ושוברת את התבניות שהורי, מעסיקי ועמיתיי ניסו להציב בי.

החלום שלי תמיד היה להשפיע לטובה בעולם הזה. עבורי, זה אומר להיות אותנטי למי שאני תוך כדי עבודה קשה כדי לעזור למתקנים לקדם שיטות אמינות ותחזוקה טובות יותר.

בחרתי להיות מהנדס מכונות כדי להשתמש בתשוקה שלי למתמטיקה ומדעים בצורה ישימה. בעוד שלכל תחומי ההנדסה יש פוטנציאל השתכרות, בחרתי בהנדסת מכונות בגלל העניין המתמשך שלי ללמוד לא רק איך מכונה עובדת אלא למה היא עובדת. מדוע השימון על מיסב חייב להיות בצמיגות מסוימת? מדוע מכונה מתוכננת בשיטה אחת ולא אחרת? מאז שאני זוכר את עצמי, הייתי שואל את המבוגרים בחיי את השאלות הללו ומעולם לא היו להם תשובות. רציתי למצוא את התשובות.

אני יודע שיש נשים אחרות שיש להן את הדחף להפוך למהנדסים מאותן סיבות. אני מקווה שבעזרת הסיפור הזה, נשים אחרות שעוברות מאבק דומה יוכלו לקבל כוח על ידי הידיעה שיש שביל במעלה ההר שלא צריך לכבוש לבד.

הנדסה אז והיום
כשסיימתי את התיכון ב-2005, רק 5.8% ממהנדסי המכונות היו נשים שעבדו בתחום. עכשיו, אני גאה לומר שהנתון עלה ל-16% נשים בתחום. עם זאת, עדיין יש הרבה מקום לצמיחה והתפתחות. האתגרים מלפני 20 שנה הם עדיין אותם אתגרים שאני, ומהנדסים רבים כמוני, מתמודדים איתם היום. נשים עדיין לא נתפסות כמתאימות לעבודה “גברית” כזו על ידי חלק, וזו הלך רוח שכולנו צריכים לעבוד יחד כדי לשנות.

עבור נשים רבות, ישנן הנחות שנעשו לגבינו, כמו מה אנחנו מסוגלות או מה אנחנו מתעניינים בו, שיכולות לגרום לנו להיראות פחות נחשקות בעיני המנהלים שקובעים אילו הזדמנויות ומבצעים יוצעו לנו. עם זאת, מצוקה זו ניתנת לתיקון משני הצדדים. נשים בהנדסה צריכות להיות אסרטיביות יותר ולבקש להיכלל במיילים ובפגישות שבהן ייתכן שלא יוזמנו אחרת. וגברים צריכים להבין טוב יותר שלא כל הנשים צריכות או רוצות שיטפלו בה או יגוננו עליהן מהמציאות הקשה שעבודה יכולה להביא.

מהנדסים בתעשיית הייצור הם פותרי בעיות ויוצרי תהליכים המנסים להפוך דברים לבטוחים יותר ובריאים יותר באופן מהותי עבור המתקנים שהם עוזרים לנהל ולשפר. אין דבר מספק יותר מאשר לתקן בעיה היסטורית עם שחקן גרוע, או לקבל תמיכה באמצעות יישום שינוי שיטתי שידוע יהפוך תהליך לעקבי ואמין יותר. למה לגברים יש את כל הכיף כשנשים מוכנות להשקיע זמן ומאמץ?

עולה מעל ההנחות
היו דוגמאות רבות לסטריאוטיפים בקריירה שלי, החל מהאוניברסיטה. כדי להוכיח שהסטריאוטיפים אינם מדויקים, הייתי צריך לעבוד קשה יותר ולהיות מחויב יותר מרבים מעמיתיי הגברים. סטודנטים עמיתים ראו בי אגרסיבי כי הייתי מסור ונחוש ללמוד איך להיות נערות ליווי בתל אביב מהנדס טוב. הייתי גם סטריאוטיפי כאילו לא כיף כי הייתי צריך לעבוד באופן עקבי. בעוד חברי לכיתה יכלו לגור בקמפוס או עם ההורים, הייתי צריך לעבוד כדי שאוכל לחיות לבד, מה שהוביל ללילות מאוחרים יותר ולסופי שבוע ארוכים יותר.

לא יכולתי להרשות לעצמי את המעונות, ולגור בבית היו מערך אתגרים משלו. אף אחד מההורים שלי לא למד בקולג’, אז הם לא הבינו את המסירות הדרושה כדי להצליח, במיוחד עבור הקורסים הקפדניים שנדרשתי לעבור. זה שבר לי את הלב כשאמא שלי אמרה לי פעם שהיא “רוצה את הבת שלה בחזרה”. עבדתי כדי לשפר את עצמי, ומוסר העבודה שלי גרם לה להרגיש שאני אוהב אותה פחות כי לא היה לי את הזמן שהיה לי פעם. זו, כמובן, מעולם לא הייתה כוונתי.

שני ההורים שלי גם דאגו שאזכה בתואר הזה ולעולם לא אוכל להשתמש בו כי הם שמעו סיפורים דומים על בוגרי מכללות אחרים בחייהם. הספק הזה הפך למכשול נוסף שהייתי צריך להתגבר עליו, אבל ייקח זמן ותמיכה כדי לזכות בתואר שלי ולהיות מהנדס. לא תמיד הייתה סבלנות רבה במאמץ הזה וידעתי שלא אוכל להצליח לגמרי לבד. הצלחתי למצוא עידוד ותמיכה דרך חברים טובים, קבוצות לימוד שונות וניצחונות קטנים בדרך לזכייה בתואר. לאחר שסיימתי את הלימודים, השתמשתי ברשת הזו, כמו גם באתרי גיוס עובדים, כדי להבטיח את העבודה הראשונה שלי במטרופוליס, IL.

לגברים רבים שדרכתי איתם במהלך השנים הייתה תפיסה מוטעית שבגלל שאני נקבה, ולכן מיעוט בתחום הנדסת המכונות, לעולם לא אהיה ומעולם לא היה לי פחד מלהיות מובטל.

כשערכתי סיור בקמפוס המכללה שלי, שהיה דרישה כדי לשמור על אחת מהמלגות שלי, אב בקבוצה אמר לי, “לעולם לא תצטרך לדאוג להיות מובטל כי את בת.” זה פשוט לא נכון. יש הרבה נימות לאמירה כזו, אחת הבולטת היא שלמרות שרכשתי את התואר שלי, מעסיקים יתעניינו רק איך אוכל לעזור להם להגיע למכסת גיוון. סוגים אלה של הנחות כואבות; אף אחד לא רוצה להיות רק עוד מספר.

היו לי חזונות להפוך למהנדס בעל ערך, שתורם לעזור לתוכניות, עיצובים או מערכות טובים יותר, ולתרום תרומה חיובית לעולם הזה, חתיכה קטנה בכל פעם. אם אתה גבר ואי פעם הייתה לך מחשבה כמו זו שקודם לכן, הייתי ממליץ לך לשמור אותה לעצמך. חפרו לעומק כדי להבין שהערות מתנשאות כאלה לא עוזרות לאף אחד. לכל אחד יש סיפור והתמודדויות, והאנושות יכולה להפיק תועלת מהקסם של ההנדסה, אז למה לתת למשהו שאנחנו לא יכולים לבחור כמו מגדר לעמוד בדרכה של ההתקדמות הזו?

עבודת צוות חיונית בתהליך
המסע שלי לא נעשה קל יותר כשניסיתי למצוא תעסוקה בשנת 2010. הכלכלה לא התגברה על המיתון הכלכלי, והייתי בתחרות עם מהנדסים הרבה יותר מנוסים על תפקידים פנויים. הגשתי בקשה ל-30 משרות או יותר בשבוע במשך תשעה חודשים לפני שסוף סוף התחלתי לקבל התקשרויות חוזרות. תהליך הראיון אמור להיות קידום מכירות הדדי עבור המועמד והמעסיק, אז רציתי לוודא להציג את האני הטוב ביותר שלי בכל ראיון. לא פחדתי להתלכלך או לצאת מאזור הנוחות שלי; למעשה, השתוקקתי לזה. השאיפה שלי, לעומת זאת, נתקלה במכה מדהימה בראיון עבודה.

במהלך הראיון, מהנדס בכיר שאל אותי מילה במילה: “למה אתה רוצה לעבוד כאן? לא הייתי רוצה שהבת שלי תעבוד כאן”. הגבר הזה לא הרגיש שאת התפקיד ה”גברי” הזה צריך למלא על ידי אישה.

האתגר התקבל.

הקפדתי לבטא שלא יכולתי להירתע כל כך בקלות מהחלום שלי להיות מהנדס ולעשות שינוי. רציתי להיות מהנדס שעוזר להפוך את הדברים בטווח שלה לקצת יותר טובים, שיפוט אחד מבוסס עובדות בכל פעם. גם לא פחדתי מעבודה קשה, בין אם היא פיזית או נפשית. הבנתי אז שהדרך הטובה ביותר עבורי לעשות שינוי היא להוכיח שנשים יכולות לעשות את העבודה הנחשבת כעבודה של “גבר”, ויצאתי לעשות זאת טוב יותר.

לגברים ולנשים יש חוזקות שונות, ורבות מהחוזקות הללו מחמיאות זו לזו. אם צוות מורכב רק מאדם מסוג אחד, יהיו דברים שתפספסו וסיכויים שלא ינצלו שיכולים להשפיע לרעה על ההתקדמות. שיתוף פעולה מגוון הוא המקום שבו דברים יפים באמת נולדים ויכולים לקרות כדי לעזור לחברה לפרוח לגרסה הטובה ביותר של עצמה.

לאמפתיה יש מקום בהנדסה
מהר קדימה להיום שבו יכולתי לעבוד בתעשייה במשך 10 שנים. השגתי את הסמכות ה-API 510 ו-580 שלי, כמו גם את הסמכת ה-CMRP שלי. עם זאת, אפילו עם כישורי התקן הללו, עדיין יש לי מאבקים עם עמיתיי הגברים לראות מעבר למין שלי ומתייחסים אלי כשווה. בעוד שהם עושים אנלוגיות אחד עם השני לתוכניות והזדמנויות שיפור לגבי מצבים מכניים שהם חוו בעבר, הם מנסים להיות קשורים אליי על ידי שימוש בדוגמאות של הריון והיכרויות עם בנים. זה גורם להרבה שיחות קשות.

התקווה הגדולה ביותר שלי בהתמודדות עם המצבים המאתגרים הללו, ואפילו בכתיבת היצירה הזו, היא להיות מעורבת בחינוך אלה שלא יודעים מה כן ומה לא מתאים כשהם מדברים עם עמיתיהם לעבודה.

יש לקוות שאם מנהיג בתעשייה קורא את זה, זה מעודד אותו או אותה להבטיח שהאימוני רגישות יהיו חזקים, כך שצוותים יוכלו לראות דוגמאות ואמיתות אמיתיות של איך אנחנו צריכים להתייחס זה לזה. הייתי רוצה שעולם ההנדסה יהפוך לכלל יותר כדי להגיע לפתרונות עם הבנה נכונה של כל נקודות המבט, פתוחים לדרכי חשיבה חדשות, ובסופו של דבר, מסבירי פנים יותר לאנשים מכל המינים, הגזעים והדתות.

אני מעריכה ביסודיות את המהנדסות מהעבר ששיחקו את חלקן ביצירת הזדמנויות העומדות לרשותי, ואני מקווה למלא את חלקי בתשלום קדימה עבור הנשים שעומדות מאחוריי שרוצות להיות בתחום ה-STEM ושהן לא יקח לא כתשובה. אני מעודד כל אחד ואחד מהם לקחת את הדחף והמרץ הזה ולקבל את התארים שלו. יש הרבה דברים שיכולת לקחת ממך בעולם הזה, אבל הידע והיכולות שאתה מקבל מהחינוך תמיד יהיו שלך.

ביוגרפיה של המחבר:

אנה גודמן היא מהנדסת תחזוקה ואמינות בחברת Pilot Chemical Company. היא קיבלה את התואר הראשון בהנדסת מכונות מאוניברסיטת סינסינטי בשנת 2010 והחלה לעבוד בתעשיית הגרעין בשנת 2011. בעבר עבדה גם בתעשיות אחרות. אלה כוללים מזון, פלסטיק ופטרוכימיה. המיקוד העיקרי בכל אחד מהם הוא לעבוד עם צוותים של דיסציפלינות שונות במתקנים כדי לשפר את האמינות והשלמות המכנית של הציוד.

ניתן לסכם את עבודתה בחמש השנים האחרונות כמכסה את הדברים הבאים: תכנון והערכה של תוכניות בדיקה ותחזוקה; ניהל והוביל צוותים לבצע תיקונים והחלפות של ציוד שלא היה לו בריאות או שלמות ציוד טובה; הוביל וביצע FMEAs ו-RCAs עבור ציוד כושל או כשל לעתים קרובות; הכשרה אנשי מקצוע אחרים בתחום התחזוקה לגבי עקרונות שלמות מכנית ואמינות; קיבל הסמכה להיות מקצוען מוסמך תחזוקה ואמינות, API 510 ו-API 580.

רום כנרת