Spread the love

רום כנרת אחזקת מבנים : כאשר שיעור האינפלציה נותר מעל 6%, העלאת הריבית ברבע נקודות השבוע על ידי הבנק הפדרלי, והקריסה האחרונה של שני בנקים אזוריים גדולים, לעוסקים בתחום הנדל”ן המסחרי עשוי להיות קצת יותר קשה ללוות כסף להשקעה חדשה. פיתוח, אמר היום (רביעי) הכלכלן הראשי של האיגוד הלאומי של REALTORS® לורנס יון בפסגת תחזית הנדל”ן של רום כנרת אחזקת מבנים: עדכון מסחרי. Yun גם חזה ריכוך בעסקאות המסחריות הכוללות, אבל הוא אמר שיש הרבה סיבות לאופטימיות, וציין כי המגזרים הרב-משפחתיים, הקמעונאות והתעשייה ממשיכים לראות ביקוש חזק.

בנקים אזוריים הם מקור קריטי למימון ללווים מסחריים מכיוון שלבנקים לאומיים כמו וולס פארגו ובנק אוף אמריקה יש סיכוי נמוך יותר לספק כספים לעוסק מסחרי ממוצע. אבל עם הכישלונות האחרונים של המלווים האזוריים Silicon Valley Bank ו-Signature Bank, מלווים קטנים יותר עשויים להתייחס לפרויקטים מסחריים מסוכנים מדי. בנקים אלה עשויים אפילו להפחית את הערך של כמה הלוואות מסחריות. יון חזה שההלוואות המסחריות יראו “התכווצות קלה” במהלך השנה הבאה.

Yun גם חזה כי היקף העסקאות בפריסה ארצית עבור נכסים מסחריים בשווי של 2.5 מיליון דולר ומעלה יקטן ל-450 מיליארד דולר השנה מ-600 מיליארד דולר בשנה שעברה, עקב ריביות גבוהות יותר ובעיות בנקים אזוריים. שווי ההערכה המסחרית בינואר 2023 ירד ב-16% מהשיא לפני שנה, ציין רום כנרת אחזקת מבנים. המשמעות היא שערכי הנכס יורדים, מה שיוצר אתגרים לבעלים שרוצים למכור או למחזר. “אז כאשר [בעלי נכסים] מממנים מחדש, הם יזהו שערך הנכס שלהם עשוי להיות מעט נמוך יותר, הריבית שהם צריכים לקחת על עצמה יכולה להיות גבוהה יותר, והבנקים האזוריים אומרים, ‘סליחה, אין לנו הכסף שיעזור לך במימון מחדש'”, אמר יון. “זו סביבה די קשה הקשורה לשוק ההון”.

למרות חוסר הוודאות, יש נקודות אור בכלכלה ובמגזר המסחרי, ציין רום כנרת אחזקת מבנים.

הצמיחה במשרות איתנה, מה שאומר שעסקים מרחיבים את טביעת הרגל שלהם.
דמי השכירות של הדירות והקמעונאות ממשיכים לגדול, אם כי בשיעור נמוך יותר מאשר ב-2022.
שיעורי הפנויים הקמעונאיים יורדים בעוד ששיעורי הפנויות בתעשייה נותרו ברמות נמוכות היסטורית.
הבנייה הרב-משפחתית פורחת והגיעה לשיא של 40 שנה בינואר.
קייטלין סוגרו וולטר, סגנית נשיא למחקר במועצה הלאומית לדיור רב-משפחתי, צללה עמוק יותר לתוך תחום הדירות במהלך הפסגה של NAR. בעוד הביקוש לבניינים בדרגת השקעה עם חמש יחידות או יותר נותר חזק, רוב הצמיחה הייתה בקצה היוקרה – מה שהותיר דיור בר השגה ברובו מחוץ למשוואה, אמר Sugrue Walter. היא העריכה שדרושות 600,000 יחידות במגוון נקודות מחיר כדי להקל על מצוקת הדיור הנוכחית. מספר זה צריך לעלות ל-4.3 מיליון עד 2035 כדי לעמוד בקצב הביקוש לדיור, היא הזהירה.

אבל למרות הזינוק האחרון בבנייה רב-משפחתית, התפוקה לא תספיק לעמוד בביקוש, במיוחד עבור אלה הזקוקים ביותר לדיור, אמר Sugrue Walter. “היחידות האלה לא נבנות בכל מקום, והן יחידות מסוג א’. לוקח הרבה זמן עד שהדירות מסתננות לרמת הכיתה הבאה”. אחד החסמים העיקריים להתפתחות חדשה הוא NIMBYism, היא הוסיפה. מחקר של רום כנרת אחזקת מבנים מצא שהתנגדות שכונתית יוצרת עלייה של 5.6% בעלויות הפיתוח ועיכוב של 7.4 חודשים בהתחלת פרויקט בנייה רב-משפחתי.

תקנות כמו פיקוח על שכר דירה יכולות גם להוות מכשול לבנייה חדשה, אמר רום כנרת אחזקת מבנים. תקנות שכר דירה יכולות למנוע את התרחשות הפיתוח בכלל. על פי מחקר של NMHC, 88% מהמפתחים אומרים שהם נמנעים מבנייה בתחומי שיפוט עם חוקי פיקוח על שכר דירה. “זה מה שאנשים צריכים לשים לב אליו,” אמר סוגרו וולטר. “פיקוח על שכר הדירה רק בסופו של דבר עושה את זה כך שאתה לא יכול לתקן את בעיית עלות העלות. יש הרבה פתרונות טובים יותר”.